Relacja z wernisażu KRAINA DOMÓW PRZYSŁUPOWYCH W TRÓJKĄCIE POLSKI, CZECH i NIEMIEC z dnia 06.09.2010. Galeria "HALL" ODK Jelenia Góra
„Kraina Domów Przysłupowych jest przygranicznym obszarem Niemiec, Czech i Polski, ojczyzną wyjątkowych domów przysłupowo-zrębowych oraz ludzi, którzy ożywiają i dbają o nie same, a także o wypełnioną przez nie przestrzeń kulturową. To indywidualne zjawisko, rysujące wyraźnie tożsamość pejzażu w tej części Europy. Dom zabudowy przysłupowej łączy w sobie dwa ludowe rodzaje budownictwa: słowiański styl belek i pochodzący z Frankonii mur pruski. Ten styl budownictwa, charakterystyczny na obszarze Górnych Łużyc i pograniczu łóżycko-śląsko-czesko-saksońskim, po stronie polskiej szczególnie widoczny jest w powiatach bolesławieckim, jeleniogórskim, lubańskim, lwóweckim i zgorzeleckim.
Przysłup - to drewniana konstrukcja z charakterystycznymi łukami, otacza izbę zrębową i podtrzymuje górną kondygnację lub dach.
Izba zrębowa - tzw. „ciepła izba" - jest drewnianą wstawką do reszty domu. Dom przysłupowy składał się z części mieszkalnej i gospodarczej.
Historia domów przysłupowych sięga przełomu XV i XVI w. Wówczas zaczęto budować domy łączące w sobie zalety słowiańskiej konstrukcji zrębowej i przybyłej z głębi Niemiec techniki szachulcowej, czyli tzw. „pruskiego muru". Izba zrębowa została dodatkowo otoczona stojącymi przy niej słupami. Kolejne pokolenia dopasowywały swoje domy do nowych potrzeb. Stąd ich zróżnicowanie. Każdy jest unikatem."
Jacek Jakubiec, Nowiny Jeleniogórskie Nr 31, 3 sierpnia 2010r.
Horst Pinkau obecnie mieszka w Wilthen a urodził się w Sproitz/Górne Łużuce. Studiował budowę maszyn na Technicznym Uniwersytecie w Dreźnie, już podczas tych studiów brał czynny udział w nauce rysowania na wydziale architektury tej uczelni. Od 1999 roku jest rencistą i ze zwiększonym zapałem poświęcił się swej pasji malowania. Poprzez kontakt z inżynierem architektury Karolem Bernetem, 80-cio letnim mieszkańcem Loebau, który nazywany jest nestorem wiedzy o domach przysłupowych, zdobywał odpowiednią wiedzę techniczną do bezbłędnego i wnikliwego przedstawiania tych domów.
Horst Pinkau jest członkiem Górnołużyckiego Towarzystwa Sztuki, jest również przewodniczącym Wjelecińskiego Towarzystwa Kultury i Sztuki oraz członkiem Saksońskiego Towarzystwa Budownictwa Ludowego. Swoje Prace prezentował już na kilkunastu wystawach w kraju a obecna jest jego debiutem za granicą, wydał również kilka broszur ilustrowanych. Jego rysunkami opatrzony został również wydany w październiku 2007 przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Bogatyńskiej „Informator o domach przysłupowych".
inf. Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław