W październiku 2013 grupa uczniów z Gimnazjum nr 3 w Zgorzelcu wzięła udział w niecodziennym wydarzeniu. Gimnazjaliści odwiedzili partnerską szkołę Freie Schule w Rietschen (Niemcy), gdzie wspólnie ze swoimi niemieckimi rówieśnikami uczestniczyli w 2-dniowym projekcie artystycznym.
Tego weekendu gabinety szkoły w Rietschen zamieniły się w małą „drukarnię”. Polsko-niemiecka grupa młodzieży mogła w nieszablonowy sposób zapoznać się z różnymi technikami graficznymi. Młodzi ludzie, pod okiem niemieckiego nauczyciela sztuki Dietricha Petera, odkrywali swoje talenty i samodzielnie tworzyli swoje własne dzieła sztuki.
Do pracy wykorzystywano niebanalne materiały, m.in. skarby natury zebrane wokół szkoły. Uczniowie rozwijali swoją kreatywność, opanowali również podstawy ciekawej techniki linorytu.
Ostatecznym efektem artystycznej aktywności młodzieży są 2 wielkoformatowe obrazy, które ozdobią wkrótce ściany obu szkół zaangażowanych w projekt.
Projekt był też fantastyczną okazją do wzajemnego poznania się. Młodzi artyści spędzali czas razem. Wspólne posiłki, rozmowy, luźna atmosfera i świetna zabawa sprzyjały nawiązywaniu prawdziwych przyjaźni. Niemieccy partnerzy okazali się bardzo gościnni i serdeczni. Młodzież wspaniale radziła sobie z kontaktem wykorzystując nie tylko znajomość języka niemieckiego, ale równie gładko przechodząc na angielski, a w awaryjnych sytuacjach ratował ich zawsze uniwersalny język migowy. W trakcie zabawy bariery językowe znikły całkowicie. Uczniowie żegnali się z autentycznym żalem i z nadzieją na kontynuację przedsięwzięcia.
Organizacją wyjazdu ze strony polskiej zajęła się Kamila Kusy. Inicjatorami projektu po stronie niemieckiej byli natomiast Elena Pelekh i Dietrich Peter.
Było to już drugie spotkanie polsko-niemieckie naszych szkół wokół tematu sztuki. Projekt „Ojczyzna- Wartości- Perspektywy- Przekraczanie Granic”, który zorganizowano w Centrum Pracy Socjalnej i Kulturalnej w Turmvilli w Bad Muskau sfinalizowany został wystawą stworzonych prac w MDK w Zgorzelcu.
Tegoroczny projekt sfinansowany został ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Euroregionu Nysa oraz Vattenfall. Dzięki temu wsparciu udział młodzieży w projekcie był całkowicie bezpłatny.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław