Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu wspólnie z partnerem kraju sąsiedniego – Gutenbergschule w Niesky realizuje od stycznia br. projekt pod nazwą: „Współpraca i komunikacja transgraniczna z wykorzystaniem metod alternatywnych i wspomagających”.
Projekt skierowany jest do uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu oraz uczniów z Gutenbergschule w Niesky. Działania edukacyjne będą prowadzone dwutorowo.
W ramach realizacji projektu uczniowie wezmą udział w czterech wspólnych wycieczkach tematycznych (wiosna, lato, jesień, zima) oraz w 15 godzinach wspólnych zajęć plastycznych, 30 godzinach wspólnych zajęć gastronomicznych i 35 godzinach wspólnych zajęć z komunikacji wspomagającej i alternatywnej. Nauczyciele współpracujących placówek będą mogli wziąć udział w szkoleniach z zakresu metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej oraz z zakresu symboli PCS.
Na potrzeby projektu zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt oraz programy komputerowe do komunikacji alternatywnej i wspomagającej, które ułatwią pracę z dziećmi mającymi problem z porozumiewaniem się. Zwieńczeniem pracy będzie wydanie 4 polsko-niemieckich książek z elementami komunikacji alternatywnej i wspomagającej oraz symbolami PCS, przydatnych do kształcenia specjalnego, w których zawarte będą treści z przeprowadzonych zajęć. Także strona internetowa ośrodka zostanie wzbogacona o dwujęzyczną zakładkę dotyczącą komunikacji wspomagającej i alternatywnej oraz o elementy graficzne – symbole PCS.
Realizacja projektu pozwoli na poszerzenie kompetencji językowych wśród uczestników projektu a zorganizowane szkolenia z zakresu AAC wpłynął na wzrost kwalifikacji zawodowych polsko-niemieckiej kadry nauczycielskiej, a wspólnie realizowane działania projektowe pozwolą na zacieśnienie współpracy pomiędzy partnerami.
Beneficjentem projektu jest Powiat Zgorzelecki. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa. Działania projektowe będą prowadzone do końca maja 2014 roku.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław