Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu wspólnie z partnerem kraju sąsiedniego – Gutenbergschule w Niesky realizuje od stycznia br. projekt pod nazwą: „Współpraca i komunikacja transgraniczna z wykorzystaniem metod alternatywnych i wspomagających.”
Beneficjentem projektu jest Powiat Zgorzelecki. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa. Projekt skierowany jest do uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu oraz uczniów z Gutenbergschule w Niesky.
W dniach 15.01 – 14.02.2014r w ramach projektu odbyły się:
- zajęcia prowadzone metodą AAC o tematyce jesienno-zimowej (Dary jesieni, Jesienne warzywa i owoce, Zwierzęta w lesie, Zimowy krajobraz, Zimowa pogoda, Pomagamy zwierzętom)
- zajęcia plastyczne z elementami metody AAC, na których uczniowie wykonywali jesienne i zimowe prace plastyczne (Jesienne drzewo, Halloweenowe strachy, Kartki dla babci i dziadka)
- zajęcia gastronomiczne z elementami metody AAC, w trakcie których dzieci uczyły się piec ziemniaki, przygotowywały zdrowe koktajle i kanapki;
- wycieczka do Nadleśnictwa Pieńsk w Bielawie Dolnej, w czasie której leśniczy w bardzo interesujący sposób opowiedział o swojej pracy, o życiu i rodzajach leśnych zwierząt. Uczniowie brali udział w integracyjnych zabawach ruchowych, piekli kiełbaski, zajadali się przygotowanymi smakołykami, a przy tym uczyli się porozumiewać gestami Makaton.
- wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego „U Jasinka” , w czasie której uczniowie mogli poznać wspaniałe zwierzęta jakimi są konie oraz spróbować swych sił na końskim grzbiecie. Uczniowie brali udział w integracyjnych zabawach, lekcji nowych gestów MAKATON, było także ognisko i pieczone kiełbaski.
Zajęcia prowadzono metodami komunikacji alternatywnej i wspomagającej AAC (głównie gesty MAKATON i symbole PCS).
W czasie wspólnych, integracyjnych zabaw polscy i niemieccy uczniowie uczyli się porozumiewać gestami MAKATON. Mieli możliwość korzystania z komunikatorów oraz programów komputerowych zakupionych w ramach projektu.
30 stycznia br. dziennikarze z Telewizji Kablowej Tomków, zrobili krótki reportaż nt. projektu i metody AAC w naszej szkole. Promocją Ośrodka i udzieleniem informacji zajęła się Pani Doro-ta Pikulicka.
W ramach projektu 31 stycznia 2014 odbyło się poprzedzone informacjami w prasie i Internecie szkolenie i prezentacja sprzętu oraz oprogramowania komputerowego do komunikacji alternatywnej i wspomagającej AAC. Zaprezentowano różne rodzaje komunikatorów, myszy, przycisków, joysticków i klawiatur specjalistycznych, komputerowego oprogramowania do sterowania wzrokiem oraz oprogramowania wspierającego komunikację: SymWord, SymWriter, BoardMa-ker, The Grid 2, Grid Player.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław