W poniedziałek 16 września 2013 r. uczniowie Gimnazjum nr 1 w Lubaniu gościli swoich rówieśników z niemieckiej szkoły Mittelschule w Kőnigsbrück w ramach polsko-niemieckiego projektu „Via Regia: poznać Europę – od historii do przyszłości”.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” i Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e. V., przy wsparciu Łużyckiego Centrum Rozwoju.
Tematem głównym projektu jest jeden z najważniejszych i najstarszych szlaków handlowych Europy - Via Regia, który przebiega także przez Lubań. Udział w projekcie szkoły z Lubania i Kőnigsbrück nie jest przypadkowy. Miasta te bowiem łączy ze sobą nie tylko Droga Królewska. Obie miejscowości położone są na Górnych Łużycach. Kőnigsbrück stanowi zachodnią a Lubań wschodnią bramę tej krainy.
W czerwcu br. uczniowie lubańskiego Gimnazjum nr 1 w ramach projektu „Via Regia” poznawali Kőnigsbrück. We wrześniu nadszedł czas na rewizytę. Spotkanie w Lubaniu rozpoczęło się od zajęć integracyjnych w szkole. Gry i zadania pozwoliły na pierwsze przełamanie lodów. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem opracowali m.in. mapy Polski i Niemiec. Główną część wizyty stanowiło wspólne zwiedzanie Lubania w polsko-niemieckich grupach. Poszczególne zespoły zostały wyposażone przez organizatorów w mapę miasta i kartę pytań związanych z głównymi zabytkami Lubania. Zadanie polegało na udzieleniu odpowiedzi podczas wspólnego spaceru po mieście. Po obiedzie nadszedł czas na podsumowanie pracy w grupach. Wszystkie polsko-niemieckie zespoły świetnie poradziły sobie z zadaniami. Na zakończenie spotkania na uczniów czekały ponownie gry i zabawy w międzynarodowych zespołach. Salwy śmiechu, wybuchające co rusz w trakcie zajęć, potwierdzały, że uczestnicy wyśmienicie się bawią a „dla chcącego nie ma nic trudnego” – przy wykorzystaniu języków obcych, rąk czy rysunków można zawsze porozumieć się z kolegą czy koleżanką z drugiego kraju i wspólnie rozwiązać każde zadanie.
Więcej informacji nt. projektu Via Regia: poznać Europę – od historii do przyszłości”: http://www.viaregia.info/
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław