22 lutego br. w siedzibie Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Węglinieckiej odbyło się spotkanie z przedstawicielami Niemieckiego Stowarzyszenia Górnołużyckich Górników z Görlitz/Hagenwerder (Oberlausitzer Bergleute e.V.), poświęcone historii kopalni „Stadt Görlitz”.
Niemieckie Stowarzyszenie działa od 1996 roku i skupia 55 członków – byłych górników z kopalni działających na terenie Górnych Łużyc a zwłaszcza z kopalni Berzdorf, gdzie rozpoczęła się historia wydobycia węgla brunatnego na tych terenach. Stowarzyszenie to nawiązało współpracę z Gminami Siekierczyn i Bogatynia. W kręgu ich zainteresowań jest również Kopalnia Kaławsk położona w Puszczy Zgorzeleckiej. Zwrócili się więc do jednego z naszych członków Henryka Frelicha , który brał udział w spotkaniu na ternie gminy Siekierczyn , o pomoc w organizacji spotkania z ludźmi, którzy mieszkają w Węglińcu lub okolicy a byli pracownikami tej nieczynnej już kopalni.
Do udziału w spotkaniu zaproszenie przyjęli:
- Damiana Sumlińska- pracownica magazynów w latach 1964-1973
- Piotr Piotrowski- ślusarz- spawacz w latach 1963-1973
- Bronisław Jagodziński- elektromonter- mechanik i ratownik górniczy w latach 1961-1973
- Stefan Olszyński- kierowca dyrektorów w latach 1949-1973
- Wiesław Majdziak- sztygar w latach 1965- 1970
W spotkaniu uczestniczyli również Zieliński Zbigniew ( ratownik górniczy w Kopalni Turów ) i Grzegorz Sierżant -podleśniczy z Zielonki zainteresowani historią kopalni. Gości reprezentowało 3 członków Stowarzyszenia Górnołużyckich Górników z Joachimem Neumannem – przewodniczącym na czele oraz Maria Marciniak tłumaczka polsko-niemiecka, która umożliwiła wzajemną wymianę informacji.
Całe spotkanie odbyło się dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Węglinieckiej z jego przewodnicząca Lidią Łabiszewską na czele. Dokumentację fotograficzną zapewnił Sławek Lipiński.
Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali zaproszenie na spotkanie w Görlitz. Zebrane materiały na temat historii Kopalni Kaławsk Stowarzyszenie Górnołużyckich górników zamierza opublikować w formie broszury.
W kościele p.w. Św. Barbary w Ebersbach/Schöpfstal koło Görlitz znajduje się tablica upamiętniająca tragicznie zmarłych górnołużyckich górników. W 2011 roku dopisane zostały na niej nazwiska 5 polskich górników, którzy zginęli w katastrofie kopalni Kaławsk w 1970 roku: Buczkowski Karol– rębacz, Chudyk Michał– ładowacz, Cichulski Leon- rębacz, Szkutnik Stanisław – rębacz i Wojciechowski Stefan– ładowacz.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław