Saksońska Fundacja Krajowa Przyroda i Środowisko - LaNU (Drezno), Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” (Lubań), wraz z Nadleśnictwem Świeradów, serdecznie zapraszają osoby zajmujące się edukacją ekologiczną na Dolnym Śląsku i w Saksonii do udziału w polsko-niemieckiej konferencji regionalnej Trójnarodowej Sieci Edukacji Ekologicznej, która odbędzie się w czwartek 17 października 2013 r. w Świeradowie-Zdroju. Tematem głównym spotkania są przestrzenie i ogrody w edukacji. Udział bezpłatny!
Konferencja ma na celu pokazanie, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pomieszczeń/przestrzeni do realizacji ofert edukacyjnych oraz w jaki sposób można zrealizować projekty edukacji ekologicznej w oparciu o już istniejącą bazę. Pojęcie przestrzeni nie jest przy tym rozumiane jako klasyczne pomieszczenie w budynku, lecz jako dowolna zamknięta przestrzeń np. w ogrodzie, w parku, na dziedzińcu, w lesie itp. W dalszym aspekcie pojawia się pytanie, w jaki sposób można ukształtować przestrzeń życiową człowieka tak, aby w jego codziennym życiu nauka w sensie edukacji ekologicznej odbywała się niejako samoczynnie. Sukces w edukacji ekologicznej nie zależy tylko od dobrych tematów i skutecznych metod czy też profesjonalizmu pedagogów. Często warunki ramowe decydują o tym, czy edukacja w ogóle ma szansę na realizację. Nie każda metoda ma zastosowanie w dowolnej przestrzeni. Nie w każdych warunkach uczestnicy czują się komfortowo i są gotowi otworzyć się na proponowane tematy edukacyjne. Nie każde pomieszczenie wpływa korzystnie na przekazanie proponowanych treści. Dużą rolę odgrywają kolory i kształty, wielkość i przytulność, materiały, jasność, oświetlenie, rośliny i zwierzęta, meble i obicia oraz szczególność i niepowtarzalność.
Konferencja odbędzie się w ramach projektu „Nowe drogi dla edukacji ekologicznej w Saksonii i na Dolnym Śląsku – projekt ramowy Trójnarodowej Sieci Edukacji Ekologicznej”.
Do udziału w tym wydarzeniu zaproszeni są edukatorzy ekologiczni, w tym nauczyciele, z Saksonii i z Dolnego Śląska (w szczególności powiaty: bolesławiecki, lubański, lwówecki, zgorzelecki, jeleniogórski i miasto na prawach powiatu Jelenia Góra). Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie na j. polski i niemiecki. Organizatorzy zapewniają wyżywienie. Uczestnicy we własnym zakresie i na własny koszt zapewniają dojazd.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław