10 stycznia br. zakończył się polsko - niemiecki projekt historyczny pt. "Ocalić od zapomnienia", w który zaangażowani byli uczniowie klas trzecich LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu. Przy realizacji projektu uczestniczyli uczniowie, którzy współpracowali ze zgorzeleckim Klubem Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych oraz ze Stowarzyszeniem Bildungswerk Stanisława Hantza z siedzibą w Kassel.
Głównym założeniem programu było zebranie informacji od żyjących jeszcze więźniów obozów koncentracyjnych lub członków ich rodzin – wszystko po to, by pamięć o cierpieniu tych ludzi nigdy nie uległa zapomnieniu. Praca uczestników projektu nad gromadzeniem materiałów trwała rok. W tym czasie przeprowadzili oni wywiady z więźniarkami obozów koncentracyjnych oraz z żoną byłego więźnia. Opublikowano je w specjalnie wydanej w tym celu broszurze, która równocześnie dokumentowała pracę uczniów.
W konferencji podsumowującej projekt wzięli udział goście z Polski – byłe więźniarki: Zofia Zielezińska i Henryka Obidzińska oraz żona byłego więźnia - Mariana Filipkiewicza. Stronę niemiecką reprezentowali przedstawiciele Stowarzyszenia z Kassel i Bielefield – Florian Ross, Katrin Graf , Raphaela Kula i Fritz Bornemeyer. W spotkaniu uczestniczyła także Ewa Koper - historyk i pracownik muzeum w Bełżcu i Majdanku. Przeprowadziła ona seminarium na temat miejsc pamięci w Polsce objętych kolejnym projektem, tj. obozów w Bełżcu i Majdanku. W nowym projekcie wezmą udział uczniowie klasy II e, a pracę koordynować będzie Dorota Chitruń.
Goście z Niemiec gratulowali uczniom pracowitości i umiejętności, jakimi wykazali się podczas realizacji projektu. Byli także pod wrażeniem dobrej znajomości języka niemieckiego i swobody wypowiedzi na tak trudne tematy w obcym języku (uczniowie relacjonowali wyniki badań w języku polskim i niemieckim ).
Po apelu goście wraz z uczestnikami projektu udali się na Cmentarz Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego pod Pomnik Byłych Więźniów Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych. Tu wszyscy zapoznali się z historią jego powstania oraz symboliką. Dowiedzieli się także, z których obozów Polski i Europy została sprowadzona ziemia - uświęcona krwią i cierpieniem wielu tysięcy więźniów, którą umieszczono w urnach pod Pomnikiem.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że zgorzeleckie Liceum jest jedyną szkołą w Polsce, która nawiązała kontakt z więźniami obozów koncentracyjnych z terenu kraju i przypomniała w ten sposób o istnieniu ludzi, którzy przeżyli piekło obozów. Jego uczniowie opiekują się także Pomnikiem Byłych Więźniów Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych w Zgorzelcu.
Jesienią 2014 r. pojadą do kolejnych miejsc pamięci – Majdanka i Bełżca. Praca nad ocalaniem od zapomnienia będzie więc trwała nadal.
Koordynatorem przedsięwzięcia była Regina Semenowicz.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław