5 lutego br. saksońska Minister Oświaty i Kultury Brunhild Kurth zaszczyciła obecnością oficjalne podpisanie polsko-niemieckiego porozumienia, dzięki któremu polscy i niemieccy uczniowie po ukończeniu szkoły średniej Augustum-Annen-Gimnasium w Görlitz mogą podjąć studia zarówno w polskich jak i niemieckich szkołach wyższych.
Położenie Zgorzelca i Görlitz, niegdyś stanowiących jedno miasto, predestynuje - jako miejsce szczególne - do pielęgnowania stosunków między Rzeczpospolitą Polską i Wolnym Krajem Saksonia. Jednym z przejawów dobrych relacji jest współpraca w dziedzinie oświaty, szczególnie widoczna na przykładzie szkoły średniej Augustum-Annen-Gymnasium w Görlitz. Szkoła ta od 2002 roku oferuje młodzieży z Polski i Saksonii naukę w dwu-narodowej klasie o profilu dwujęzycznym (polsko-niemieckim), co w skali obu krajów stanowi rozwiązanie unikalne.
Pogłębione kształcenie językowe i międzykulturowe w Augustum-Annen-Gymnasium w Görlitz odbywa się w ramach specjalnie opracowanego, nowoczesnego programu nauczania ukierunkowanego na rozwijanie kompetencji językowych, społecznych i interkulturowych młodzieży. Przygotowanie do nauki w klasie o profilu dwujęzycznym rozpoczyna się w klasach 5 i 6, w krajach ojczystych uczniów. Dzieci opanowują wtedy podstawy języka sąsiada po to, aby od klasy 7 kontynuować naukę już wspólnie, jako uczniowie dwu-narodowej klasy w Augustum-Annen-Gymnasium. Kształcenie na tym poziomie obejmuje poznawanie historii, kultury i sposobu życia mieszkańców sąsiedniego kraju, a młodzież ucząc się i spędzając razem czas wolny wzbogaca swoje doświadczenia międzykulturowe, nawiązując znajomości i wyzbywając się wzajemnych uprzedzeń. Na zakończenie nauki uczniowie polscy i niemieccy otrzymują saksońskie świadectwo maturalne oraz certyfikat ukończenia dwujęzycznego toku nauczania.
Teraz dwu-narodowy i dwujęzyczny profil nauczania otrzyma nową jakość, bowiem nowe porozumienie między kuratorium oświaty w Saksonii i kuratorium ze strony polskiej oraz miastem Görlitz i gminą miejską Zgorzelec przewiduje wzajemne uznawanie świadectw ukończenia szkół. Tym samym uczniowie uzyskają uprawienie do studiowania na wyższych uczelniach w Niemczech i w Polsce.
Minister Kurth wyraża się z uznaniem o zaangażowaniu nauczycieli z Augustum-Annen-Gymnasium: Cel, jakim jest budowanie mostów między młodymi ludźmi obu sąsiadujących z sobą krajów, nie byłby możliwy bez zaangażowania saksońskich i polskich pedagogów z tej szkoły. Oni sprawili, że wizja się urzeczywistnia.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław