W czwartek 27 lutego br. o godzinie 17:00 w Muzeum Regionalnym w Jaworze odbędzie się wykład pt. "Pieniądz zastępczy Jawora i okolic". Będzie to kolejna odsłona z cyklu "Poznajemy region".
Tym razem do poprowadzenia spotkania zaproszono historyka pieniądza z Muzeum Miedzi w Legnicy, pana Marcina Makucha. Prelegent specjalizuje się w pieniądzu zastępczym Śląska. Niedawno opublikował katalog monet zastępczych i żetonów monetarnych rejencji legnickiej. Systematycznie publikuje wyniki badań, m.in. w "Szkicach Legnickich" oraz "Przeglądzie Numizmatycznym". Internautom znany jest z redagowania portalu "liegnitz.pl".
Pieniądz zastępczy jest znakiem pieniężnym wydawanym przez innych wystawców, niż instytucje państwowe oficjalnie upoważnione do emisji środków płatniczych. W Jaworze i pozostałych miastach regionu emisja monet i bonów zwanych "notgeldami" na masową skalę miała miejsce po I wojnie światowej, w obliczu gwałtownego spadku wartości oficjalnej waluty. Ciekawa jest zwłaszcza forma i elementy graficzne bonów zdobionych motywami z dziejów i tradycji lokalnych społeczności. Towarzyszą one pojawieniu się swoistej stylistyki ekspresjonizmu, nurtu obecnego zwłaszcza w sztukach plastycznych, architekturze, teatrze i kinie lat 20-tych XX wieku. Swój pieniądz emitowały m.in. miasta: Legnica, Jawor, Strzegom, Bolków, Świebodzice, Chojnów czy Złotoryja. Ciekawym eksponatem jest przechowywana w zbiorach muzeum jaworskiego oryginalna matryca do druku bonu miejskiego, który nigdy nie został wyemitowany. Dziś ośrodki regionu wracają do dawnej tradycji poprzez lokalne dukaty, promujące zabytki, wizerunki heraldyczne miast i inne emblematy.
Wstęp na wykład wolny.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław