W czwartek 24 kwietnia br. o godzinie 17:00 w Muzeum Regionalnym w Jaworze odbędzie się wykład z cyklu "Poznajemy region", zatytułowany "Więziennictwo w Jaworze". Tym razem prezentację multimedialną poprowadzi kustosz jaworskiego muzeum, historyk Mirosław Szkiłądź.
Prelegent od lat zajmuje się popularyzacją historii miasta i regionu. Ostatnio tropi mroczną historię jaworskiego zamku, który od XVIII wieku do lat 50-tych XX wieku stał się siedzibą więzienia.
W czasach PRL-u prawdziwa historia zamku była dla Jaworzan tematem tabu. Dopiero od niedawna dostępne są źródła ukazujące tragiczne losy setek więźniów, którzy padli ofiarą dwóch totalitaryzmów: faszyzmu i stalinizmu. Dzięki współpracy z wrocławskim oddziałem IPN-u, Archiwum Państwowym w Legnicy oraz mieszkańcami regionu udało się przeprowadzić w Muzeum Regionalnym w Jaworze badania pod kątem losów jaworskiego więzienia w latach 1939 – 1954. Obecnie przy udziale muzealnej pracowni konserwatorskiej trwają prace nad aranżacją dwóch cel więziennych, w których niebawem otwarta zostanie stała ekspozycja. Mamy nadzieję, że nasze dociekania zainteresują mieszkańców regionu, a zwłaszcza młodzież szkolną. Przypominamy, że zwiedzanie ekspozycji muzealnych na zamku jest bezpłatne!
Jawor ma w swojej przeszłości więcej mrocznych kart. Niedawno sumptem IPN-owskiej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu opublikowano materiały z utworzenia i działalności komunistycznej bezpieki w Jaworze. Odtajniona lista jaworskich funkcjonariuszy i współpracowników wywołuje ciarki na skórze. Ale to już materiał na inną opowieść.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław