Na zdjęciu: posąg bogini Flory na Piazza del Poppolo w Rzymie. Fot. z archiwum MRJ
W czwartek 27 marca br. o godz. 17:00 w Muzeum Regionalnym w Jaworze odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Poznajemy region". Marcowy wykład zatytułowany "Mitologiczne rośliny Pogórza Kaczawskiego" poprowadzi prezes Stowarzyszenia „Sudety”, Rafał Jakubowski. Prelegent jest kulturoznawcą i regionalistą.
Aktywnie współpracuje z instytucjami oświaty i kultury w regionie. Do jego osobistych zainteresowań należy tematyka mitologii przedchrześcijańskiej, dawnej tradycji i wierzeń ludności Polski i Śląska. W kręgu zainteresowań Rafała Jakubowskiego są także walory przyrodnicze Sudetów. Badacz podzieli się z mieszkańcami Jawora ciekawostkami o szacie roślinnej Pogórza Kaczawskiego i jej znaczeniu w kulturze przed wiekami.
Obszar Pogórza Kaczawskiego słynie z unikatowej roślinności: lasów, łąk, pastwisk i pól uprawnych. Do najbardziej rozpoznawalnych gatunków tego terenu należą rośliny storczykowate. Znajduje się tu Park Krajobrazowy „Chełmy” z takimi gatunkami rzadkich roślin jak: buławnik mieczolistny, mieczyk błotny, gnieźnik leśny, języcznik zwyczajny, czy kukułka Fuchsa. Ochroną objęte są ponadto obszary chronionego krajobrazu oraz liczne rezerwaty przyrody.
Cykl spotkań organizowany w jaworskiej placówce od 2011 roku popularyzuje wiedzę o ziemi jaworskiej. Do udziału zapraszani są kompetentni eksperci z różnych dziedzin, na co dzień związani z instytucjami nauki i kultury na terenie całego kraju.
Wstęp wolny.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław