foto: Zbigniew Piepiora
Artyści czerpią inspiracje, mieszkając nie tylko w dużych miejscowościach, lecz także na prowincji. Często grupują się tworząc tzw. kolonie.
Przykładami małych miejscowości, zamieszkałych przez ludzi sztuki i nauki na przełomie XIX i XX wieku były Zakopane, Kazimierz Dolny czy Szklarska Poręba.
W Szklarskiej Porębie dużą popularnością wśród artystów cieszyła się Dolina Siedmiu Domów. W 1922 roku, niedługo po śmierci jednego z jej współtwórców – C. Hauptmanna, w Szklarskiej Porębie założono Stowarzyszenie Artystyczne św. Łukasza (Künstlervereinigung St. Lukas). Stworzyli je m.in. uczniowie prof. C. E. Morgensterna, którzy, tak jak ich mistrz, uwieczniali m.in. piękno Karkonoszy.
Reprodukcje ich prac często trafiały na widokówki, które obecnie są gratką dla kolekcjonerów. Niektóre z nich można obejrzeć w „Gościńcu na Starówce” za sprawą wystawy „Karkonosze na starej widokówce”. Jej otwarcie miało miejsce w przeddzień „Nocy Muzeów”, w dniu 16.05.2014 (piątek) o godz. 17.00 .
Zaprezentowane widokówki pochodzą ze zbiorów Ryszarda Grudniaka. Zawarto na nich pejzaże Gór Olbrzymich widziane oczami „łukaszowców”. Poza przyrodą, na widokówkach nie brakuje schronisk, wodospadów czy miejscowości. Tło muzyczne wystawy skomponował Michał „DMNSound” Ficek.
Wystawę zorganizowaną dzięki uprzejmości pani Danuty Piepiory można oglądać do końca lata, codziennie w godzinach 12:00-18:00 w „Gościńcu na Starówce” przy ul. 1-go Maja 23 w Kowarach.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław