Celem projektu badawczego jest rozwinięcie pomysłów, które pojawiły się podczas Europejskiego Roku Wolontariatu i prezydencji Polski w Unii Europejskiej i które przyczyniły się do ożywienia działalności w zakresie wolontariatu w Polsce i Niemczech.
Projekt stanowi tło dla badań na temat wpływu wolontariatu odbywanego przez młodych Niemców w Polsce i Polaków w Niemczech na zmianę wyobrażeń o sąsiednim kraju oraz postaw w skali europejskiej. W tym celu pytani są oni o motywację, wrażenia, doświadczenie i kompetencje zdobyte podczas wolontariatu. Pytania pomagają analizować zmieniające się postawy wobec kraju sąsiada oraz postawy w kontekście europejskim. Szczególną uwagę należy zwrócić tu na „myśl europejską” rozumianą jako określony system wartości, który ma umocnić poczucie wspólnoty pomiędzy Europejczykami. Pytania, które się tutaj pojawiają można więc rozpatrywać na dwóch płaszczyznach:
Relacje dwustronne: porozumienie polsko-niemieckie
Dlaczego wolontariat jest źródłem motywacji, jak pomaga w nieformalnej nauce i zdobywaniu kompetencji?
Jak wolontariat za granicą (w Polsce lub w Niemczech) wpływa na wzajemne wyobrażenia o tych krajach?
Jak wolontariat przyczynia się do lepszego zrozumienia w relacjach polsko-niemieckich? Co to oznacza dla relacji dwustronnych?
Relacje w kontekście europejskim: zbieżność wartości w Europie
Jakie znaczenie ma kontekst europejski podczas odbywania wolontariatu za granicą?
W jaki sposób wolontariat zmienia wyobrażenia o Europie, a w szczególności o myśli europejskiej rozumianej jako wspólne wartości i poczucie wspólnoty?
By uzyskać odpowiedzi na pytania o wpływ wolontariatu na zmianę postaw, aktualnie przeprowadzane są w obydwu krajach ankiety i pogłębione wywiady z wolontariuszami. Ich wyniki ukażą się w formie publikacji naukowej i będą tematem dalszej dyskusji. Wiedza ta pozwoli w sposób praktyczny określić, jak wolontariat ma wyglądać w przyszłości.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław