foto: MRJ
W najbliższy czwartek 16 maja br. o godzinie 17:00 w Muzeum Regionalnym w Jaworze odbędzie się kolejna prelekcja z cyklu spotkań z naukowcami i badaczami kultury Dolnego Śląska, zatytułowana "Poznajemy region".
Prelegentem będzie pan Dawid Hopej, historyk z Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego i wygłosi on odczyt pt. "Militarne aspekty historii Wądroża Wielkiego (1741-1813)".
Autor opracowuje źródła i nieznane materiały dotyczące wojennej przeszłości rejonu obecnego powiatu jaworskiego. Prelekcja wpisuje się w tegoroczne obchody rocznicy 200-lecia Bitwy Kaczawskiej, decydujacej o losach kampanii napoleońskiej na Śląsku. Warto w tym miejscu napomknąć, że Muzeum Regionalne w Jaworze jest w posiadaniu jednej z bogatszych kolekcji militarnej w Polsce. Liczy ona blisko 300 eksponatów. Trzon kolekcji stanowią egzemplarze broni białej i palnej z przedwojennych zbiorów Heimatmuseum w Jaworze.
Cykl "Poznajemy Region" skierowany jest do młodzieży szkolnej, nauczycieli oraz regionalistów. W ubiegłym roku w ramach cyklu odbyło się dziewięć spotkań z naukowcami, na których dopisywała frekwencja przy udziale młodzieży i dorosłych. Świadczy to o popycie na wiedzę przekazaną na wysokim poziomie merytorycznym. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Współpraca jaworskiego muzeum z ekspertami z różnych placówek naukowych to dla miasta szansa na upowszechnianie lokalnego dziedzictwa kulturowego.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław