Władze samorządowe miast uczestniczyły w międzynarodowej konferencji pn.: „Granice dzielą-granice łączą. Transgraniczna współpraca na europejskich pograniczach – szanse i granice”.
Konferencja, która w ub. tygodniu odbyła się w KULTurBRAUEREI w Görlitz, została zorganizowana przez Saksońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w kooperacji z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, w ramach projektu „Razem dla Pogranicza Dolny Śląsk - Saksonia”.
Podczas spotkania prelegentami byli m.in.: Karl - Heinz Lambertz Premier Niemieckojęzycznej Wspólnoty Belgii, Prezes Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych), mówiący o szansach i granicach dla transgranicznej współpracy na europejskich pograniczach, dr Krzysztof Wojciechowski (dyrektor administracyjny, Collegium Polonicum, Uniwersytet Europejski Viadrina/Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), który zainteresował przybyłych nieszablonowym, humorystycznym wykładem pt.: Polacy i Niemcy z perspektywy betweenera, dr Robert Knippschild (opiekun naukowy projektu „Razem dla pogranicza"), który przedstawił merytoryczne sprawozdanie z dotychczasowej realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia, dr Gerd Hager (Dyrektor Regionalnego Związku Mittlerer Oberrhein) referujący temat wielopłaszczyznowej współpracy w Trójnarodowym Metropolitalnym Regionie Górnego Renu, dr Joanna Pyrgiel oraz Sören Bollmann ze Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji poruszający problem szans rozwoju i dylematów przestrzennych przygranicznych miast oraz Piotr Roman (prezydent Bolesławca i prezydent SGP ERN) i Dietmar Buchholz (nadburmistrz miasta Löbau), którzy w dyskusji panelowej debatowali nad współpracą przygranicznych miast i gmin i związanymi z nią doświadczeniami oraz oczekiwaniami.
Konferencję zamykało wystąpienie przedstawiciela Komisji Europejskiej, Guusa Muijzersa z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej, który wygłosił referat nt. przyszłości programów na rzecz wsparcia transgranicznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław