27 września br. w Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Nowogrodźcu odbyło się spotkanie z partnerską szkołą Paulus-Schule w Kőnigswartha z Niemiec, z którą wspólnie realizowany jest projekt „Via Regia: ponać Europę – od historii do przyszłości".
Ze strony niemieckiej w spotkaniu uczestniczyło 26 osób, w tym 23 uczniów i 2 nauczycieli z Paulus-Schule w Kőnigswartha oraz Pani Ute Grosse z organizacji Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e. V. w Miltitz, stronę polską reprezentowali uczniowie z Gimnazjum wraz z opiekunkami Beatą Kalwarską i Ewą Boczek-Klich oraz Panią Magdaleną Guła - koordynatorem projektów ds. współpracy transgranicznej Stowarzyszenia Południowo-Zachodniego Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze".
Przedsięwzięcie rozpoczęły gry integracyjne i animacje językowe, podczas których młodzież miała okazję bliżej się poznać i pracować w mieszanych polsko-niemieckich grupach. Zadania miały służyć przede wszystkim wspólnej integracji, ale również edukacji, doskonaleniu znajomości języków obcych. Młodzież nauczyła się nowych zwrotów w języku partnera. Uczniowie mieli również za zadanie narysować mapę Polski i Niemiec, zaznaczyć ważniejsze miasta, rzeki, góry oraz wiodący przez obydwa kraje szlak „VIA REGIA".
Tego dnia była słoneczna pogoda, więc można było zrealizować cały plan. Młodzież wędrowała po Nowogrodźcu - mieście, przez który przebiega szlak „VIA REGIA". Przewodnikami podczas tego spaceru byli uczniowie gimnazjum, którzy szczegółowo opisywali historię i piękne zabytki starego grodu - Nowogrodźca. Ważnym punktem programu było również spotkanie dyrektorów obydwu szkół oraz opiekunów i podjęcie decyzji dotyczącej chęci kontynuowania współpracy między szkołami, omówienia programu na kolejne spotkanie młodzieży. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach, podczas których porozumiewała się po polsku, niemiecku, angielsku oraz „za pomocą rąk i nóg". Wycieczka po mieście połączyła walory edukacyjne spotkania z zabawą. Młodzież przybliżała swoim nowym kolegom własną kulturę i kraj.
Przedsięwzięcie zakończył wspólny obiad, a podsumowało je stwierdzenie jednej z uczennic: „Dzień był za krótki!". Wszyscy uczniowie czekają już na kolejne spotkanie.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław