7 maja br. o godz. 19.00 w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau rusza 11. Nyski Festiwal Filmowy. Filmy zaprezentowane zostaną w 10 przygranicznych miejscowościach Polski, Czech i Niemiec.
Program otwarcia poprowadzi Klaus-Dieter Felsmann, a po pierwszym filmie pt. "Der letzte Mentsch" (film będzie tłumaczony na język polski), wystąpią Ben Hamilton z Berlina oraz Dj Meschugge z Tel Avivu.
Podczas festiwalu pokazanych zostanie ponad sto filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych w kinach w Zgorzelcu, w niemieckich miejscowościach: Zittau, Großhennersdorf, Ebersbach, Mittelherwigsdorf, czeskim Libercu, Rumburku i Hrádku nad Nisou. Większość filmów będzie tłumaczona na język polski, czeski i niemiecki.
Festiwal powołała do życia w 2004 r. grupa entuzjastów skupiona wokół klubu filmowego w Großhennersdorfie. Każdego roku przyciaga ponad 3 000 widzów z całego regionu. Filmowcy tacy jak Małgorzata Szumowska, Andrzej Jakimowski, Xawery Żuławski czy Andreas Dresen należą do dotychczasowych gości i zwycięzców statuetki "Nyskiej Ryby".
Właśnie o tą nagrodę będzie walczyć w tym roku dziewięć produkcji, po trzy z Polski, Czech i Niemiec. Trójnarodowe jury, w którym zasiądą Zuzana Bielikova z Pragi, Kornel Miglus z FilmPolska oraz dziennikarz Oliver Reinhard.
Polskie filmy, biorące udział w konkursie, to "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy, "Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego i "Heavy Mental" Sebastiana Buttnego.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław