We wtorek 11 marca br. o godz. 12:00 na maszt znajdujący się na dawnym silosie przy Piwnicy Staromiejskiej wciągnięta zostanie ukraińska flaga - gest poparcia dla Ukrainy, jej europejskich dążeń i prawa do decydowania o sobie.
W tym samym czasie w niebo poszybują żółte i niebieskie balony, a na moście powstanie ogromny napis Ukraina. Organizatorzy tej akcji stoją na stanowisku, że Zgorzelca i Goerlitz nie może zabraknąć w gronie miast przeciwstawiających się agresji uzasadnianej kłamstwami.
Inicjatorka tego przedsięwzięcia jest Elżbieta Lech-Gotthardt, senator RP Jan Michalski, burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz, Dorota Tyniec, Jan Bawół, uczniowie zgorzeleckich szkół i wiele innych osób z Polski i Niemiec. I zapraszają wszystkich chętnych do wyrażenia sympatii dla Ukrainy poprzez obecność na moście.
W 1998 roku, powołując do życia Europa-Miasto Zgorzelec/Goerlitz, symbolicznie przywrócona została jedność miastu, podzielonemu powojenną polityką wielkich mocarstw. Powołanie dwunarodowego miasta symbolu było deklaracją, że mieszkańcy tego regionu pragną zgodnie, w przyjaźni i partnerstwie budować wspólną przyszłość. Symbolami tego dążenia stały się odbudowany niedawno most Staromiejski i wznosząca się obok wieża silosa zbożowego, na której w 1998 roku, dwaj artyści - Polak Michał Bulak i Ormianin Vahan Bego - zainstalowali barwną, ceramiczną płaskorzeźbę WAZE, która symbolizowała z jednej strony lokalne dążenia do jedności, z drugiej jednoczenie się Europy. Spinający na powrót polski i niemiecki brzeg most oraz górująca nad nim wieża z charakterystyczną płaskorzeźbą to miejsce szczególnie, mocno kojarzące się z przełamywaniem podziałów, dlatego właśnie tutaj organizatorzy pragną wyrazić swoje poparcie dla Ukrainy i jej mieszkańców. Tym bardziej, że mają tam przyjaciół - miastem partnerskim Zgorzelca jest położony w centralnej Ukrainie Myrgorod, a jednym z laureatów przyznawanej przez oba miasta Międzynarodowej Nagrody Mostu jest Ukrainiec Witalij Kliczko.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław