W dniu 8 września br. w Görlitz odbędzie się 20-ta już edycja Dni Otwartych Zabytków. W tym roku hasłem przewodnim będzie „Piękne i dobre od drugiej strony – niewygodne zabytki?”.
Motywem przewodnim tego wydarzenia jest historia budownictwa i gromadzenie wiedzy o konserwacji i renowacji zabytków oraz przemiany, jakim zabytki ulegały na przestrzeni wieków. W godz. od 10.00 do 18.00 zwiedzać będzie można zabytki znane np. kaplicę św. Grobu Pańskiego przy Heilige Grab Straβe nr 79, gdzie o godz. 14.30 i o godz. 15.30 można skorzystać z oprowadzenia w j. polskim (opłata 1 euro), jak i obiekty niedostępne na co dzień np. kamienice mieszczańskie przy Brüderstraβe, Peterstraβe, Obermarkt, Dom Biblijny przy Neiβstraβe 29, nową synagogę przy Otto-Müller-Straβe 3 czy historyczny ratusz na Dolnym Rynku (Untermarkt) wraz z małą salą narad i gabinetem nadburmistrza.
Od piątku, 6 września, do niedzieli, 8 września, mieszkańcy najmniejszej i najwęższej uliczki w Görlitz – Verräterstraβe (ulica Zdrajców) między Obermarkt i Langenstraβe - zapraszają na festyn uliczny.
Również w tym roku między Demianiplatz i Kaisertrutz będzie kursował historyczny tramwaj konny z roku 1882 (2 euro za kurs).
W Dzień Otwartych Zabytków organizatorzy przygotowali program kulturalny oraz targi rzemiosła i rękodzieła. Na scenie przy Untermarkt wystąpią zespoły taneczne i chóry z regionu, a rzemieślnicy tradycyjnego rzemiosła zaprezentują dawne techniki rzemieślnicze.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław