Już po raz piąty, w ramach transgranicznej współpracy rozwijanej przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP i Związek Straży Pożarnej Saksonii, zorganizowany został międzynarodowy konkurs plastyczny.
Podobnie też jak w latach ubiegłych, celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży obu krajów bezpiecznych zachowań. Wśród celów organizatorzy wymieniają jednak nie tylko zainteresowanie młodych twórców tematyką ochrony przeciwpożarowej, ale także życiem strażackich środowisk.
Uczestnicy konkursu, podzieleni na cztery grupy wiekowe, poprzez swoje prace plastyczne, starali się pokazać strażaków w różnych sytuacjach. Przede wszystkim podczas działań ratowniczo – gaśniczych, zwalczania skutków klęsk żywiołowych, ale także wówczas kiedy strażacy prowadzą akcje prewencyjne czy organizują imprezy kulturalne. Każdy autor mógł nadesłać na konkurs nawet kilka prac wykonanych rozmaitymi technikami. Mogły to być np. obrazy malarskie, grafika czy rzeźba.
Finał konkursu, rozgrywanego wieloetapowo, poprzez eliminacje w OSP, na szczeblu gmin, miast i powiatów, nastąpił w dniu 14 marca w siedzibie KW PSP we Wrocławiu. Tutaj zebrała się mieszana polsko –niemiecka komisja, która wyłoniła po pięć prac autorów polskich i pięć niemieckich, z każdej grupy wiekowej. Ze strony polskiej w skład komisji weszli członek prezydium ZOW ZOSP RP i zarazem komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Szcześniak, dyrektor biura ZOW ZOSP RP Andrzej Łabentowicz oraz członek Prezydium ZOW ZOSP RP dh Bogdan Wilczak. Z Niemiec natomiast specjalnie na posiedzenie komisji konkursowej przyjechali do Wrocławia niemieccy strażacy reprezentujący Związek Strażaków Saksonii i Związek Młodzieży Strażaków: Christian Kirsch, Andreas Hukn i Karl – Heinz Filusch.
Po dokonaniu oceny prac ogłoszono wyniki. W grupie przedszkolaków pierwsze miejsce zajął Andrzej Baran z Kamiennej Góry. W grupie klas I-III szkół podstawowych, najwyższe oceny uzyskał Filip Wójcik z Miszkowic, a w grupie klas IV-VI, najbardziej spodobała się jurorom praca Eweliny Kudeli z Janowic Wielkich. Wreszcie w najstarszej, czwartej grupie, młodzieży gimnazjalnej pierwsze miejsce przypadło Jenny Kuhn z Friebergu.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław