W styczniu Gmina Miejska Bolesławiec rozpoczęła realizację projektu pn. „Architektura miejskiej zieleni transgranicznego obszaru w obiektywie”, który ma na celu upowszechnienie w społecznościach transgranicznego obszaru wiedzy o elementach historii i dziedzictwa kulturowego w oparciu o obszary miejskiej zieleni pogranicza, uświadomienie obu stronom bliskich związków społeczno-politycznych w przeszłości i życia we wspólnej przestrzeni historyczno-kulturowej.
Poprzez wykorzystanie atrakcyjnych i przystępnych form przekazu, projekt przyczyni się do pogłębienia w mieszkańcach wiedzy o kulturze i przeszłości regionu oraz podniesienia świadomości wspólnej kultury pogranicza polsko-niemieckiego. Taka świadomość sprzyja integracji społeczeństwa transgranicznego oraz identyfikacji z szeroko pojętym regionem położonym po obu stronach granicy.Wielu z nas cieszy widok każdego zadbanego zielonego skrawka terenu w naszym mieście. Bolesławiec od wielu lat postrzegany jest jako „zielone miasto”. Jest to efekt ponad 150-letniej historii świadomego kształtowania obszarów zieleni w miejscu dawnych fortyfikacji miejskich lub po obwodzie zachowanych murów obronnych (planty, zabytkowe parki, zieleńce) oraz parków leśnych.
Taki model rozpowszechnił się w XIX wieku w wielu miastach Europy, m.in. w Bolesławcu. Na kształt obecnie istniejących terenów zielonych ogromny wpływ miał znany, dziewiętnastowieczny ogrodnik-planista Eduard Petzold (1815-1891), który swoje artystyczne umiejętności projektowania założeń parkowych i ogrodowych zaprezentował tworząc m.in. park przy Sądzie Rejonowym, Park Strzelecki (obecnie przy ul. Parkowej), park przy ul. Zgorzeleckiej oraz Las Miejski przy ul. Jeleniogórskiej.
Efektem podjętych w ramach projektu działań będzie wydanie publikacji poświęconej dziedzictwu historycznemu na pograniczu polsko-niemieckim na przykładzie parków miejskich oraz przygotowanie i zrealizowanie wystawy fotograficznej. Zarówno publikacja jak i wystawa, zawierać będzie fotografie wykonane podczas zorganizowanych wyjazdów studyjnych – warsztatów fotograficznych po obu stronach granicy.
Projekt „Architektura miejskiej zieleni transgranicznego obszaru w obiektywie” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa. Czas realizacji projektu określony jest od 2 stycznia do 31 maja 2014 roku.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław