Ośmioro uczniów ze Zgorzelca reprezentuje Polskę i Europa-Miasto Zgorzelec/Görlitz na międzynarodowych warsztatach historycznych „4 kraje- wspólna kultura pamięci”. Odbywają się one w dniach 17-21 czerwca w Muzeum Królewskich Sił Lotniczych RAF w Cosford Wielkiej Brytanii. Ich współorganizatorem jest Biuro Koordynacyjne Saksońskiej Agencji Oświatowej w Görlitz.
Grupę uczestników warsztatów tworzą zafascynowani historią uczniowie zgorzeleckiego Gimnazjum nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich. Wszyscy są aktywnymi uczestnikami projektu EWT „ Obywatele dla wolności. Odwaga cywilna w warunkach dyktatury. Saksonia i Dolny Śląsk 1945-1989”, realizowanego przez Biuro Koordynacyjne Saksońskiej Agencji Oświatowej w Görlitz. Ich opiekunami podczas wyjazdu są Urszula Zubrzycka, nauczycielka historii w zgorzeleckim Gimnazjum nr 1 oraz Jan Kirchhoff i Fryderyk Potoczek, pracownicy Biura Koordynacyjnego Projektów EWT Saksońskiej Agencji Oświatowej w Görlitz.
Podczas warsztatów, które zaplanowano głównie w Cosford, młodzież będzie poszukiwać wspólnych dla czterech nacji punktów na historycznej osi czasu, które pozwolą stworzyć płaszczyznę dla lepszego rozumienia wydarzeń historycznych ważnych z punktu widzenia dzisiejszej Europy.
Warsztaty historyczne z Colditz i z Cosford będą kontynuowane. Następne spotkanie młodzieży planowane jest latem 2014 roku w Zgorzelcu. Punktem wyjścia do zrozumienia wspólnej historii będą tym razem losy podzielonych przez wojnę rodzin z dolnośląsko-saksońskiego pogranicza.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław