Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza na kolejną wystawę czasową pn. „Alchemicy szkła”, pochodzącą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ekspozycję będzie można zwiedzać w terminie 28 lutego -6 kwietnia br. Wernisaż wystawy odbędzie się 28 lutego o godz. 16:00.
"Wystawa będzie ukazywała niezwykłe, unikatowe naczynia wykonane z mas szklanych, uzyskane we wyniku eksperymentów fizyko-chemicznych w czasach starożytnych oraz w wyniku badań przyrodniczych w okresie nowożytnym. Kosztowne rodzaje szkła, imitujące kamienie szlachetne i półszlachetne, marmury, a także chińską porcelanę służyły do formowania „czarodziejskich” naczyń, w których trucizny traciły swą moc. Naczynia z drogiego, niezwykłego szkła były szlifowane i rzeźbione oraz ujmowanych w oprawy złotnicze przez wybitnych mistrzów pracujących dla dworów królewskich i książęcych. Drogocenne naczynia szklane przypominające dzieła z kryształu górskiego powstawały w hucie hrabiów Schaffgotsch w Weissbach (obecnie część Szklarskiej Poręby). Tajemnica rubinowego szkła barwionego złotem została wyjaśniona i opisana w traktacie alchemika i technologa szkła, dyrektora arcyksiążęcej huty w Drewitz pod Berlinem, Johanna Kunckela w końcu XVII wieku. Inni alchemicy i fizycy działający w XVI, XVII i XVIII wieku, poszukując tajemnicy kamienia filozoficznego oraz eliksiru życia, często dokonywali ciekawych odkryć wykorzystanych później w produkcji i barwieniu masy szklanej. Na wystawie zostaną zaprezentowane sylwetki alchemików i ich możnych protektorów, finansujących badania. Wśród wielu cennych szkieł, które były ozdobami Kunstkamer i skarbców książęcych zobaczymy: puchar z puttami z pracowni Friedricha Wintera w Sobieszowie (Hermsdorf) pod Chojnikiem, cenne naczynie ze szkła rubinowego barwionego złotem w srebrnej oprawie złotniczej, puchary z rubinowa i złota nicią w trzonie, cienkościenne naczynia porcelanowe z manufaktur chińskich i królewskiej manufaktury Porcelany w Miśni z XVIII w. Zobaczymy także starodruki alchemiczne i słynny receptarz szklarski Johanna Kunckela z końca XVII w.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław