Górnołużyccy artyści prezentują nową wystawę w Annenkapelle (pl. Kaplicy św. Anny) w Görlitz. Wszystkie dzieła powstały pod otwartym niebem.
Wszystkie prace, które Górnołużyckie Stowarzyszenie Artystów pokazuje od dwóch tygodni, powstały w poprzednich latach w trakcie trzydniowych plenerów, które stowarzyszenie organizuje dla swoich członków od 1989 r. zawsze pod gołym niebem. Większość dzieł pokazuje wyraźnie, że powstały na świeżym powietrzu, w naturze, w miastach lub przynajmniej zainspirowane zostały scenami plenerowymi.
Namalowane przez Gabriele Beinlich domy w Libercu mienią się w świetle zachodzącego słońca kolorem żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Stare platany Horsta Jurtza w parku tego samego miasta są jasno zarysowane, bez liści, i dokładnie jak cicha łąka na zaprezentowanym obok sztychu mają prawie mistycznie oddziaływanie w nocnym połysku. Inne prace, jak np. Waltera Pirocha czy Klausa Herzoga, przybliżają sprzeczną w sobie atmosferę największego północnoczeskiego miasta, w którym budynki świadczą o jego byłej wytwornej atmosferze. Z kolei niektóre obrazy są tak abstrakcyjne jak relief Margot Schönherr z piasku oraz czerwonych, brązowych i złotych odcieni, którymi się artystka zainspirowała w dzielnicy willowej Liberca.
Również w tym roku w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego liczni malarze będą malować i rysować w plenerze. A tym razem, podobnie jak przed 6 laty, będzie miał on miejsce w Görlitz.
Wystawa w Annenkapelle jest otwarta do 27 kwietnia, codziennie z wyjątkiem poniedziałku i piątku w godzinach 14:00-17:00.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław