Z dniem 12 kwietnia br. w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu rozpoczęły się warsztaty skierowane do młodzieży szkolnej w wieku 14-19 lat, czyli uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta. Z uwagi na dużą ilość zgłoszonych chętnych, młodzież podzielono na 4 grupy a kolejne spotkania zaplanowano na 13, 19 i 20 kwietnia.
Celem projektu jest zintegrowanie młodzieży i wyposażenie jej w wiedzę na temat podstaw samorządności, a zwłaszcza samorządności ludzi młodych i spowodowanie, aby młodzi mieszkańcy Zgorzelca poczuli się współgospodarzami swojego miasta.
Tematyka podjęta podczas warsztatów obejmie w szczególności:
istotę demokracji jako punkt wyjścia do dalszych rozważań, strukturę samorządu z podziałem na gminę, powiat i województwo (z uwzględnieniem kompetencji marszałka i wojewody), różnice między uchwałą a ustawą oraz możliwości współdecydowania młodych ludzi w świetle polskiego prawa. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się również: czym są i jak działają młodzieżowe rady miast i gmin (w tym przykłady ciekawych działań, które powiodły się w innych miastach), jak w praktyce wyglądają możliwości finansowania projektów organizowanych przez młodzież, czym są konsultacje społeczne, czym jest BIP i czego można się z niego dowiedzieć a na koniec coś o kampanii wyborczej – na czym polega i dlaczego wzbudza tyle emocji.
Warsztaty prowadzi Paulina Bilska-Marek, absolwentka politologii i europeistyki, doktorantka UW, koordynatorka projektów, współpracująca w ramach stowarzyszenia Semper Avanti z młodzieżowymi radami wielu polskich gmin.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław