Sukces, który nie jedno ma imię
„Via Regia” to nazwa szlaku, który nazywany był niegdyś „Drogą Królewską” albo „Wysoką Drogą” i przecinał Europę wertykalnie, od Kijowa do Santiago de Compostela. Uczniów z powiatów bolesławieckiego, lwóweckiego, lubańskiego, złotoryjskiego i zgorzeleckiego, „Via Regia” może poprowadzić do sukcesu.Stowarzyszenie „Pogranicze” z Lubana i jego niemiecki partner - Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V ogłosiły wspólnie konkurs dotyczący wspomnianego szlaku handlowego i wpływu jego istnienia na rozwój położonych przy nim miejscowości: wsi i miasteczek, będących „Małymi Ojczyznami” zdolnych, ambitnych i zainteresowanych historią młodych ludzi. Konkurs zakłada drużynowe uczestnictwo w projekcie, w którym osoby w wieku od 11 do 19 lat stworzą wspólnie dowolny projekt, na który mogą się składać: filmy, nagrania, prace plastyczne, pisemne, kolaże czy modele. Do uczestnictwa w rywalizacji zgłosiło się 30 drużyn, po 15 z Dolnego Śląska i Saksonii. Młodzi zwycięzcy zostaną wyłonieni do końca kwietnia.
Już dzisiaj można mówić o edukacyjnym sukcesie przedsięwzięcia, które udało się częściowo sfinansować ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu „Via Regia: poznać Europę – od historii do przyszłości”. Nie tylko popularyzuje ono historię i kulturę regionu ale skłania młodzież do wspólnego przeżywania emocji, drużynowej współpracy i dzielenia się doświadczeniami. Dzięki takim inicjatywom, gromadzącym ludzi wokół bliskich im miejsc i wartości, powstają naprawdę silne, pozytywne więzi, które odpowiednio pielęgnowane mają szansę na trwanie.
Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników i prezentację najciekawszych prac!
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław