W dniach od 17 do 19 maja br. we Frýdlancie (Czechy) odbędą się uroczystości Wallensteinowskie. W programie imprezy mnóstwo atrakcji, m.in. średniowieczne targowisko, obóz wojskowy, występy historycznych szermierzy, przemarsze, przedstawienia, wędrowni kuglarze, muzycy i tancerze
Uroczystości Wallensteina od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców powiatu zgorzeleckiego. W tym roku nasi sąsiedzi również zapraszają na swoje święto.
Albrecht z Valdštejna (1583 – 1634), od 1624 roku był Księciem Frydlantu. Pochodził ze szlacheckiego rodu czeskiego. Od 1626 r. naczelny dowódca wojsk cesarskich podczas wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648). Za zgodą cesarza wystawił (1625 r.) na własny koszt 40 tysięczna armię utrzymywaną za pomocą nowego bezwzględnego systemu kontrybucji. W 1626 r. pokonał wojska P. Mansfelda, w 1627 r. zajął Holsztyn następnie Meklemburgię i pomorze Zachodnie, 1628 r. oblegał Stralsund; w 1632 r. pobity przez Szwedów pod Lützen (Saksonia) posadzony o samowolne pertraktacje z obozem protestantów, zamordowany w 1634 r. w wieku 51 lat.
Na pamiątkę tych wydarzeń Czesi co 2 lata, przedstawiają wielkie widowisko wojenne Wallensteina z wojskami szwedzkiego króla Gustawa II Adolfa.
W programie tegorocznych uroczystości znajdzie się m.in.: przyjazd Wallensteina i jego ekipy, historyczne targowisko, występ grup i pojedynczych osób? na dwóch podiach, majestatyczna bitwa w nowej reżyserii, rozszerzony program dla dzieci - wliczając w to konkursy, spektakl na zamku, korowód.
Wstęp na jeden dzień kosztuje 80 Kč (dwa dni to koszt 130 Kč), jednak każdy, kto przyjdzie w kostiumie z epoki renesansu lub baroku - nic nie zapłaci.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław