29 czerwca br. w Markocicach odbyła się impreza ludowa nazywana w zależności od regionu Nocą Kupały, Sobótką lub Nocą Świętojańską. Zorganizował ją Nyski Kulturalny Kulturalnik na zaproszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Markocicach.
Święto te, nawiązujące do dawnych zwyczajów słowiańskich, zawiera również elementy celtyckie, germańskie i indoeuropejskie. Obchodzone je w okresie letniego przesilenia i było świętem jedności, połączenia ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety, urodzaju i płodności, miłości i radości, pełnym magii i wróżb.
Obrzędy Nocy Świętojańskiej różniły się w zależności od regionu. W tę wyjątkową noc rozpalano ogniska na rozstajach dróg, palono kukły, poszukiwano kwiatu paproci, zarzucano wianki przez głowę, puszczano je na wodę i odprawiano rozmaite wróżby.
Te ludowe obyczaje przypomniano w Markocicach, organizując tematyczne warsztaty nawiązujące do dawnych obyczajów pielęgnowanych tej nocy, jak: „Wieńce, wianuszki odświętne i świąteczne – tradycyjne” i „Bibułkarstwo – ludowa tradycja świąteczna”.
Tuż po nich, polsko-niemiecka grupa uczestników miała okazję wysłuchać utworów w wykonaniu grupy „Rozmaryn” i niemieckiego „Die Burkauer Musikanten”. Goście wspólnie odśpiewali pieśni nawiązujące do Nocy Świętojańskiej po czym dawnym obyczajem puścili wianki na wodę.
Udział w warsztatach był bezpłatny.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław